Filip Pšenčík - laureát Ceny Olgy Havlové 2023

Laureátem Ceny Olgy Havlové v roce 2023 se stal Filip Pšenčík, který ocenění převzal za své úsilí pomáhat budovat bezbariérové bydlení lidem se zdravotním handicapem.

Filip Pšenčík - laureát Ceny Olgy Havlové 2023

Architekt Filip Pšenčík se narodil s rozštěpem páteře. Jako asistent soběstačnosti v Lize vozíčkářů z. ú. v Brně radí klientům s výběrem kompenzačních pomůcek i úpravami jejich bydlení. Za jeho působení byl dokončen tréninkový byt v sídle organizace sloužící nejen klientům k nácviku samostatného bydlení, ke školení osobních asistentů a dobrovolníků, ale také jako showroom moderního vybavení vedoucího k větší samostatnosti hendikepovaných. Filip je vášnivý cestovatel. Ve volném čase cestuje na handbiku, plave za brněnský SK Kontakt, jezdí na monoski, věnuje se freedivingu parasurfingu a dalším adrenalinovým sportům. S partnerkou Verčou vychovává roční Stellu.

Olgy Havlové si vážím a je pro mě symbolem silné ženy, která se důstojně zhostila své role první dámy. Vybudovala organizaci, která se zasazuje o podporu znevýhodněných skupin a zlepšení jejich postavení ve společnosti, její práce si považuji. Je pro mne čest, obrovská motivace a závazek obdržet tuto cenu a myslím si, že jsem teprve na začátku své cesty,“ říká jeden z nejmladších laureátů Ceny Olgy Havlové Filip Pšenčík. 

Cenu veřejnosti v rámci Ceny Olgy Havlové převzal Heřman Volf.

Slavnostní udílení se uskutečnilo 29. května v západní dvoraně Historické budovy Národního muzea. Akce se zúčastnila předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová.

Záštitu nad slavnostním udílení Ceny Olgy Havlové převzaly:
Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Miluše Horská, předsedkyně Výboru pro sociální politiku Senátu Parlamentu ČR
Eva Pavlová, manželka prezidenta České republiky
Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva

Hlavní mediální partneři: Česká televize, Český rozhlas a Deník N
Partneři: Národní muzeum, Minet Elektro, spol. s r. o., ČSOB, Mountfield, Rückl, Copy General, AV Media Events, Radio 1 

Foto © Anna Šolcová