Dita Horochovská - laureátka Ceny Olgy Havlové 2022

Laureátkou Ceny Olgy Havlové v roce 2022 se stala Dita Horochovská, která ocenění převzala za pomoc lidem s omezenou schopností pohybu, kterým předává své zkušenosti s ovládáním počítače prostřednictvím hlasu. Laureátka jako první začala technologie využívat, podílela se na vývoji a stala se jejich každodenní uživatelkou.

Dita Horochovská - laureátka Ceny Olgy Havlové 2022

Dita Horochovská založila s kamarádem a kolegou Lukášem Srbou spolek SILOU HLASU, který pomáhá lidem s omezenou schopností pohybu naučit se ovládat počítač pomocí hlasu. „Za dobu existence našeho spolku jsme proškolili více jak 40 klientů z různých krajů České republiky a až na dvě tři výjimky to všichni používají, což je pro nás něco úžasného. Možná to bude pro někoho malý počet, ale jelikož to děláme ve dvou, tak si myslím, že ten počet není úplně špatný. Navíc když klient ovládá počítač hlasem, tak může být třeba i na několik hodin samostatný, takže tím pomáháme i lidem, kteří o naše klienty pečují,“ vysvětluje Dita Horochovská.

Cenu veřejnosti v rámci Ceny Olgy Havlové převzal Martin Škurek. 

Slavnostní udílení se uskutečnilo 23. května v kulturním centru Vzlet. Akce se zúčastnila předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová.

Záštitu nad slavnostním udílení Ceny Olgy Havlové převzaly:
Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Miluše Horská, předsedkyně Výboru pro sociální politiku Senátu Parlamentu ČR
Milena Johnová, radní hl. města Prahy

Hlavní mediální partneři: Český rozhlas Radiožurnál a Deník N
Partneři: Vzlet, Minet Elektro, spol. s. r. o., ČSOB, Mountfield, Rückl, Volvo Car CZ, Auto Průhonice a Radio 1